Archinect
Ofist

Ofist

Istanbul, TR

anchor
Ali Bekman
Ali Bekman
9 more images  ↓

Nispetiye No12

İstanbul, dünyadaki en aktif sismik fay hatlarından birinin üzerinde yer alan bir şehirdir. Birkaç mil ötede Kuzey Anadolu fay hattı kıpırdanıyor, neredeyse kesin 

en geç bir nesil içinde kopacak ve İstanbul'un büyük bir kısmını yerle bir edecek. Mimarlar birliği tarafından 2 milyon binanın 'güvensiz' olduğu ve herhangi bir depremde yıkılma riski altında olduğu belirtildi.

Bu proje, tamamen yıkılıp depreme dayanıklı, modern, yeni teknoloji, malzeme ve uygun sistemlerle, ancak ne yazık ki yönetmeliklerle yeniden inşa edilmesi amaçlanan, estetik olmayan, 40 yıllık, modası geçmiş, performanssız bir apartmanın tam bir 'yeniden canlandırılması'dır. buna izin vermedi. Bunun yerine binanın tamamen sökülmesi, izolasyon amacıyla her tarafının hendeklerle kapatılması ve en son deprem yönetmeliklerine uygun hale getirilmeye çalışılarak tamamen güçlendirilmesi gerekiyordu. Muhtemelen yenisini inşa etmekten çok daha pahalıya mal oldu ve çok daha uzun sürdü. 

Tüm bu projeyi ve süreci koordine eden iç mimarlar olarak, tasarım fikrinin tamamı içten dışa doğru üretilir. İç mekan fonksiyonları, kullanışlılık ve konforun ön planda tutulduğu bina ve cephesi, iç mekanın devamı olarak oluşturulmuştur. İç mekan ile dış mekan arasında organik bir bağ kurulmaya çalışılırken, iç mekan kullanımıyla belirlenen bir kabuk oluşturuldu.  

Yönlendirilebilir alüminyum cephe panjurları güneş filtresi görevi görerek aynı zamanda gün boyunca eğlenceli bir ışık ve gölge etkisi yaratarak tüm yıl boyunca güneş kullanımında verimlilik sağlıyor. Prekast masif paneller ise binanın ısıtma sistemini barındırıyor. Bu cephe uygulamalarının her ikisi de iç mekan planına göre şekillenerek iç mekan programının ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Çalışma temposunun aksine tasarımın amacı huzurdur. Ton üzeri renk şeması ve doku geçişleri zarif, dingin bir atmosfer yaratıyor. Grinin nötr renkleri (gri/bej), bir tutam renkli mobilyayla hafifçe hareketlendirilmiştir. Tanıdık, doğal malzeme seçimi (mermer, meşe, keçe, mozaik, beton ve demirden oluşan), nervürlü mermer veya oluklu beton yüzey gibi uygulamalarının alışılmadık kullanımlarıyla heyecanlandırmayı amaçlıyor.

Amaç, modaya uygun olmak yerine, zamansız bir yaklaşımla karakteri somutlaştıran kendine özgü, şık bir alan yaratmaktı.

 
Read more

Status: Built
Location: Istanbul, TR
Additional Credits: Project Team:Ece Torunlar, Tuğçe Özbıyık
Project Control:Ofist

 
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman
Ali Bekman